-kasser.dk

Aalborg

A-kasse - Aalborg

Der er 21 A-kasser der har kontoradresse i Aalborg. Det er 3F A-kasse, HK Nordjylland, El-fagets A-kasse, Metal Aalborg, FOA Nordjylland, Bupl Nordjylland, FTFa, Akademikernes A-kasse, NNF Nordjylland, Lærernes A-Kasse, Magistrenes A-kasse, CA A-kasse (kun åbent efter aftale), A-kassen FRIE (mødested efter aftale), ASE (kun åbent efter aftale), Det Faglige Hus, KRIFA Aalborg, Min A-kasse, Din Sundhedsfaglige A-kasse (DSA), Sl Nordjylland, Teknisk Landsforbund og Lederne (åbent efter aftale).

Frikommune-forsøg frem til 31. december 2022

Aalborg kommune er frikommune, hvilket kan have betydning for dig som ledig dagpengemodtager.
Som frikommune kan kommunen i en forsøgsperiode få godkendt at der skal gælde særlige regler for f.eks. ledige.
Aalborg kommune er med i forsøget "En mere fleksibel og effektiv beskæftigelsesindsats".

Særlig mulighed for ledige der ønsker at starte som selvstændig
Aalborg kommune kører et forsøg med iværksætteri for ledige dimittender.
Jobcenter Aalborg ønsker med dette forsøg at understøtte, at ledige dimittender, med en innovativ og perspektivrig iværksætteride, kan arbejde med denne, imens de modtager dagpenge.
Derfor kan udvalgte dimittender i en periode på op til 26 uger fritages for deres rådighedsforpligtigelse, mens de arbejder med deres forretningsplan.
De vil i stedet for en MinPlan få en Min IværksætterPlan, og fokus i de opfølgende jobsamtaler i jobcentret vil være på, hvordan det går med forretningsideen.
Endelig vil ledige der udvælges til forsøget allerede fra dag et kunne starte på et vejlednings-og opkvalificeringsforløb, der skal understøtte dem i udviklingen af selvstændig virksomhed.

Ændret kontaktforløb for ledige i A-kasse
Bemærk at Aalborg kommune, da kommunen er frikommune, kan have et andet forløb for lediges kontakt med Jobcenter og A-kasse, end det normale kontaktforløb.
Frikommunerne fastlægger selv rammerne for indholdet af kontaktforløbet, kontaktform og hyppighed af kontakten. Frikommunen skal i forhold til det konkrete forsøg tage stilling til, om forsøget berører samarbejdet med a-kassen. Er det tilfældet, skal kommunen forholde sig til samarbejdet med a-kassen.

HK A-kasse

Gartnervej 30,
9200 Aalborg
hjemmeside

FOA A-kasse

Østerport 2,
9000 Aalborg
hjemmeside

BUPL A-kasse

Niels Jernes Vej 8 B,
9220 Aalborg Øst
hjemmeside

FTFa

Gasværksvej 30 B, 1. sal,
9000 Aalborg
hjemmeside

Akademikernes

Vestre Havnepromenade 9, 3. sal,
9000 Aalborg
Læs mere

Lærernes A-kasse

C. W. Obels Pl. 1B,
9000 Aalborg
hjemmeside

Magistrenes A-kasse

Østerågade 19, 3. sal,
9000 Aalborg
hjemmeside

CA A-kasse

c/o Boxit
Østre Alle 102, 4.
9000 Aalborg
hjemmeside

A-kassen FRIE

c/o Alm. Brand
Ved Stranden 10
9000 Aalborg
hjemmeside

ASE A-kasse

Vandmanden 18 A,
9200 Aalborg SV.
Læs mere

Det Faglige Hus

Sofiendalsvej 11, st. tv,
9200 Aalborg
hjemmeside

KRIFA A-kasse

Gasværksvej 4, 2
9000 Aalborg
hjemmeside

Min A-kasse

Stenbukken 1,
9200 Aalborg
hjemmeside

DSA A-kasse

Sofiendalsvej 3,
9200 Aalborg SV
hjemmeside

SL A-kasse

Skansevej 90b,
9400 Nørresundby
hjemmeside

A-kassen LH
(Lederne)

Jyllandsgade 20,
9000 Aalborg
hjemmeside

TL A-kasse

Ølgodvej 7,
9220 Aalborg Øst
hjemmeside

Facts om ledighed i Aalborg kommune

Bruttoledighedsprocent april 2022: 3,4%
Antal bruttoledige: 3.699

Udvikling i ledighed det seneste år i Aalborg

A-kasse04 202104 2022Ændring antalÆndring %
Akademikernes A-kasse622442-180-28.94
Din Faglige A-kasse7848-30-38.46
BUPL A-kasse8859-29-32.95
Din Sundhedsfaglige A-kasse8175-6-7.41
Det Faglige Hus A-kasse281179-102-36.30
FOA A-kasse130114-16-12.31
3F A-kasse802436-366-45.64
A-kassen Frie5631-25-44.64
FTFa375282-93-24.80
NNF A-kasse3929-10-25.64
HK A-kasse510330-180-35.29
AJKS7137-34-47.89
Krifa A-kasse382235-147-38.48
Lederne A-kasse13583-52-38.52
Lærernes A-kasse12291-31-25.41
MA A-kasse293197-96-32.76
Dansk Metal A-kasse17493-81-46.55
Min A-kasse247181-66-26.72
ASE A-kasse196114-82-41.84
SL A-kasse424312.38
Teknikernes A-kasse7752-25-32.47
CA A-kasse195146-49-25.13
Ikke forsikrede598405-193-32.27
I alt55943699-1895-33.88

Denne side er senest opdateret 30-06-2022, med ledighedsudvikling for perioden 04.2021-04.2022.

En tværfaglig A-kasse optager alle som medlem

FTFa er den billigste tværfaglige A-kasse og har kontorer flere steder i landet.

Bliv medlem af FTFa

Indmeldelse i FTFa

A-kasse
nær dig

FTFa A-kasse

Den billigste i 2022 i kategorien "Åben for alle"
Bliv medlem Læs mere om FTFa

Det Faglige Hus

Vinder i kategorien "Mest værdi for pengene 2022"
Bliv medlem Læs vores test

ASE

Billig A-kasse og HR Jura for selvstændige
Bliv medlem Læs mere om ASE

Gode tips i juni

Find tilbud, rabatter eller tips om A-kasse
Se tips

Hovedemner om A-kasse

Nemt at skifte til en anden A-kasse Ønsker man at skifte A-kasse skal man blot tilmelde sig den nye A-kasse man ønsker at skifte til. Der er ikke nogen opsigelsesperiode, og har du forudbetalt kontingent vil det blive tilbagebetalt. Din anciennitet vil blive overført til den nye A-kasse. Læs mere..
Hvad kan du få i dagpenge? Du kan få 90% af din indkomst, dog maksimalt den højeste dagpengesats som i 2022 er kr. 19.351 pr. måned. Er du nyuddannet er satsen dog mindre. Læs mere..
Indmeld dig i A-kasse under studiet Er du studerende på en videregående uddannelse, er det en fordel at tilmelde dig A-kasse senest 1 år før du er færdig med uddannelsen. På den måde undgår du 1 måneds venteperiode med dagpenge. Læs mere..
Særlige regler for nyuddannede Som færdiguddannet fra en videregående uddannelse, kan du få dagpenge, uden at opfylde de normale krav for at kunne få dagpenge. HUSK der er en frist på 14 dage til at tilmelde dig A-kasse som nyuddannet. Læs mere...
Optjening af dagpengeret Der er to hovedkrav for at kunne få dagpenge. Du skal have været medlem af en A-kasse i mindst 1 år, og du skal have tjent mindst kr. 246.924. Læs mere..
Kontingent og skat Du får automatisk fradrag for dine kontingenter til fagforening og A-kasse. Der er ikke noget loft over det beløb, du kan få fradrag for, når det gælder kontingent til A-kasse, hvorimod du maksimalt kan få fradrag for kr. 6.000 til fagforening.

De seneste nyheder

29.06.2022:
Mulighed for online samtaler i A-kasse og Jobcenter
Fra 1.1.2023 bliver det muligt for en ledig at vælge at gennemføre samtaler med Jobcenter og A-kasse online. Se mere her..

29.06.2022:
Ny arbejdsdeling mellem A-kasser og jobcentre
Fra 1.1.2024 får A-kassen ansvar for kontaktforløb med en ledig i de første 3 måneders ledighed. Se mere her..

29.04.2022:
Initiativer i trepartsaftale gennemført
Initiativerne i Trepartsaftale fra oktober 2021 er nu gennemført ved tildeling af midler til forskellige projekter og ved lovændring. Se mere her..

Se alle nyheder

Artikler om A-kasse og dagpenge

Læs mere om dagpengereglerne og emner med relevans for arbejdsmarkedet

Se alle artikler