Regler

Dagpenge
A-kasse

Kan ikke være lønmodtager i ægtefælles selskab

Af Anders Weber

Nøgleord Dagpengeret, Selvstændig virksomhed

Emneord for denne afgørelse: Dagpengeret - ophør - selvstændig virksomhed - medarbejdende ægtefælle

Dato: 07-02-2023

Resumé

Medlemmet drev selvstændig virksomhed, fordi medlemmet var personligt beskæftiget og havde afgørende indflydelse i et selskab, hvor aktiviteten havde et erhvervsmæssigt formål.

Medlemmet ophørte med drift af selvstændig virksomhed ved at erklære på tro og love, at medlemmet var udtrådt af ægtefællens selskab.

Afgørelse

Vi er kommet frem til:

Du har drevet selvstændig virksomhed.

Du har drevet virksomheden som hovedbeskæftigelse.

Du har ret til dagpenge fra den 25. januar 2023.

Begrundelse

Selvstændig virksomhed

Du har drevet selvstændig virksomhed, fordi du har været personligt beskæftiget i et selskab, hvor aktiviteten havde et erhvervsmæssigt formål, og hvor du havde afgørende indflydelse.

Efter reglerne anses en erhvervsmæssig aktivitet for selvstændig virksomhed, hvis aktiviteten har et erhvervsmæssigt formål, og medlemmet har eller har haft personligt arbejde med aktiviteten. Det er desuden en betingelse, at aktiviteten udføres i et selskab, hvor medlemmet har afgørende indflydelse.

Afgørende indflydelse foreligger, når medlemmet eller dennes ægtefælle ejer mindst 50 % af selskabskapitalen.

Det kan du se i § 57 a, stk. 1, nr. 3, i lov om arbejdsløshedsforsikring m.v., jf. lovbekendtgørelse nr. 234 af 10. februar 2022 (loven) og § 2, stk. 1, nr. 6, i bekendtgørelse nr. 1182 af 26. september 2018 om selvstændig virksomhed i dagpengesystemet (bekendtgørelsen), som er ændret ved bekendtgørelse nr. 1417 af 16. december 2019.

Grundlaget for afgørelsen:

  • Du har arbejdet i din ægtefælles selskab, [selskab], fra den 1. maj 2022.
  • Du er ledig fra den 1. januar 2023.

Vi har lagt vægt på:

  • Din ægtefælle ejer 75% af [selskab].
  • Selskabets formål er at drive virksomhed med undervisning og rådgivning og dermed beslægtet virksomhed.
  • Du har været personligt beskæftiget i [selskab].

Du har oplyst:

  • Du er uenig i, at du er en del af din mands selvstændige virksomhed.
  • Du har haft dine egne uddannelses- og ansættelsesforhold.
  • Du har på ingen måde været deltagende som selvstændig erhvervsdrivende i virksomheden.
  • Du har blot været funktionæransat i de sidste 8 måneder.
  • Du er ikke enig i a-kassens fortolkning af dit ansættelsesforhold.

Dine oplysninger er indgået i behandlingen af din klagesag, men kan ikke føre til et andet resultat.

Vi bemærker, at en medarbejdende ægtefælle, der har indgået en lønaftale efter kildeskattelovens § 25 A, anses for at være lønmodtager. En medarbejdende ægtefælle uden lønaftale efter kildeskatteloven driver selvstændig virksomhed.

Det kan du se i § 57 a, stk. 1, nr. 4, i loven.

Vi bemærker også, at det kun er muligt for ægtefæller at indgå en lønaftale efter kildeskattelovens § 25 A, hvis virksomheden er personligt ejet. Det er ikke muligt at indgå en lønaftale, hvis virksomheden drives i selskabsform.

Det betyder, at du har drevet selvstændig virksomhed med [selskab].

Hovedbeskæftigelse

Du har drevet virksomheden som hovedbeskæftigelse, fordi du ikke i de seneste 6 måneder forud for indplaceringen i dagpengeperioden har fået indberettet mindst 80 timer i gennemsnit pr. måned til indkomstregisteret.

Efter reglerne er et medlems virksomhed bibeskæftigelse, når medlemmet i de seneste 6 måneder forud for indplaceringen i dagpengeperioden, har fået indberettet mindst 80 timer i gennemsnit pr. måned til indkomstregisteret.

Det er desuden en betingelse, at medlemmet har fået indberettet mindst én time i 5 af de 6 måneder.

Drift af selvstændig virksomhed kan ikke medregnes.

Det kan du se i § 57 a, stk. 2, nr. 1 og 2, i loven og § 10, stk. 2, 2. pkt., i bekendtgørelsen.

Grundlaget for afgørelsen:

  • Du er fuldtidsforsikret.
  • Du har drevet selvstændig virksomhed med [selskab].
  • Du er ledig fra den 1. januar 2023.
  • Du skal indplaceres i en dagpengeperiode fra den 1. januar 2023.

Vi har lagt vægt på:

  • Du har ikke i de seneste 6 måneder forud for indplaceringen fået indberettet mindst 80 timer i gennemsnit pr. måned.
  • Dine timer hos [selskab] kan ikke medregnes.

Det betyder, at du har drevet virksomheden som hovedbeskæftigelse.

Ret til dagpenge – Ophør af selvstændig virksomhed

Du har ret til dagpenge fra den 25. januar 2023, fordi du er ophørt med selvstændig virksomhed den 3. januar 2023, hvor a-kassen modtog en tro- og loveerklæring om, at du var udtrådt af din ægtefælles selskab.

Efter reglerne kan et medlem, der har drevet selvstændig virksomhed som hovedbeskæftigelse, kun få udbetalt dagpenge, hvis medlemmet er ophørt med at drive virksomhed.

Det kan du se i § 57 b, stk. 1, i loven.

Et medlem er ophørt med drift af selvstændig virksomhed, når medlemmet som medarbejdende ægtefælle på tro og love erklærer at være udtrådt af ægtefællens virksomhed.

Det kan du se i § 57 b, stk. 2, nr. 8, i loven og i § 17, stk. 1, i bekendtgørelsen.

Ophøret kan tidligst gælde fra det tidspunkt, hvor a-kassen har modtaget en erklæring underskrevet på tro og love af medlemmet og ægtefællen om, at medlemmet er udtrådt af virksomheden.

Det kan du se i § 17, stk. 4, i bekendtgørelsen.

Der kan ikke udbetales dagpenge for de første 3 uger efter ophøret af selvstændig virksomhed.

Det kan du se i § 63, stk. 2, i loven.

Grundlaget for afgørelsen:

  • Du har drevet selvstændig virksomhed som hovedbeskæftigelse.
  • Du har søgt om dagpenge fra den 1. januar 2023.
  • A-kassen modtog en underskrevet tro- og loveerklæring om, at du var udtrådt af din ægtefælles selskab den 3. januar 2023.

Vi har lagt vægt på, at du efter reglerne er ophørt med selvstændig virksomhed, når a-kassen har modtaget en tro- og loveerklæring underskrevet af dig og din ægtfælle om, at du er udtrådt af din ægtefælles virksomhed.

Du kan derfor først anses for ophørt med drift af selvstændig virksomhed den 3. januar 2023.

Der kan ikke udbetales dagpenge for de første 3 uger efter ophøret.

Det betyder, at du tidligst kan få ret til dagpenge fra den 25. januar 2023.

Retskilder

Lov om arbejdsløshedsforsikring, § 57 a, stk. 1, nr. 3 og 4 og stk. 2, nr. 1 og 2, § 57 b, stk. 1 og 2, nr. 8, § 63. stk. 2.

Bekendtgørelse nr. 1182 af 26. september 2018, § 2, stk. 1, nr. 6, § 10, stk. 2, 2. pkt, § 17, stk. 1 og 4.